Jdi na obsah Jdi na menu

Náprava nežádoucího chování

PES SÁM DOMA

Zvykání psa na samotu není otázka jednoho dne, trvá to mnohem déle, nácvik vyžaduje trpělivost, snahu a čas. Je třeba si uvědomit, že každý pes je originál, některý ze psů snáší samotu lépe a zvyknutí na ní je krátkodobá záležitost, některý pes hůře a takový nácvik může trvat opravdu dlouho.

Zde uvádím body, které Vám velice napomohou k tomu, aby si pes na samotu zvykl co nejdříve. Předně však upozorním na to, že problémy se samotou se často vrácí v době, kdy je pes v pubertě.

1) unavení psa - před samotou je psa vhodné unavit, po fyzické či psychické námaze přichází automaticky spánkový útlum, kdy pes usíná ...
2) nevšední hračky - pes by měl mít v dispozici hračky, které jsou ve Vaší přítomnosti tabu - doporučuji psovi vyndat jakékoli hračky pouze když ho vyzíváte ke hře a pokud je pes sám doma, o hračku, kterou má pes k dispozici 24 hodin neprojeví sebemenší zájem a raději se pustí do Vašeho nového gauče :)
3) pamlsky - je možné pejskovi nechat různé druhy pamlsků - vhodnější jsou pamlsky, které déle odolají nátlaku psí tlamy :) - kosti z bůvolí kůže apod. Stejně tak je vhodné psa odměnit při odchodu i příchodu Vaší osoby.
4) rádio, televize - mnoho psů samotu snáší lépe, pokud majitel nechá puštěné rádio, či televizi
5) zamezení zvuku z okolí - doporučuji pozavírat okna, tak doléhá ke psovi méně zvuků, které by ho mohl například rozštěkat

Psa ponechte buď v jedné místnosti, nebo po celém bytě, zaleží na tom, jak myslíte, že pes bude na samotu reagovat, ale většinou se pes cítí lépe, má-li volnost po celém bytě. Pokud má pes destruktivní sklony - ničení věcí, nebojte se zakoupit výstavní klec (musí mít dostatečné rozměry, aby se v ní pejsek mohl volně pohybovat!) a psa zvykat na samotu tam, alespon do doby, než ho jeho destruktivní chování přejde, pokud psa kladně naučíte na danou klec, bude to pro něj jedině dobře - krmení a voda by měla být pouze v kleci.

U Italáčků dbejte na odstranění předmětů, které by jej mohly zranit nebo by je mohl sežrat. Chrtíci jsou velmi zvědaví a vynalézaví :)

Ze začátku psa nechávejte doma samotného třeba jen tři minuty, jen se projděte po chodbě a postupně dobu samoty prodlužujte, pes si tak bude pomalu zvykat.

Ale nezapomeňte na to, že necháváte-li doma psa samotného dlouho a nemá dostatek pohybu a aktivity, může Vám parádně zničit celý byt, proměnit své chování v agresivní a svou poslušnost v neposlušnost. Pes je smečkový tvor a dlouhá samota není nic pro něj...takže pokud máte v plánu psa nechávat dlouho samotného, radši si pořidte kočku.

JAK ZAMEZIT VYSKAKOVÁNÍ ?

Problém se kterým se setkáváme je pro psy přirozená věc, přejatá od vlků. Když se vrátí máma vlčice k doupěti, mladí vlčci ji radostně vítají, poskakují a snaží se dosáhnout na její ústní koutek, dotknout se a olíznout ho. Na tento podnět pak vlčice vyvrhne kořist, kterou ulovila, narychlo spolykala a přinesla v žaludku domů.

Z tohoto chování se vyvíjí rituální pozdrav. Podřízený se snaží - mimo jiného - olíznout koutek výše postavenému.

Pokud váš pes s takto poskakuje, okřiknutím nebo plácnutím se nic nevyřeší. Čím více budeme psa odstrkovat a hubovat, tím více se pes bude snažit nám ten ústní koutek olíznout - a udobřit si Vás.

Může se taky stát, že při odstrkování psa zjistí, že je to pro něj bezva hra - a pak si takhle začne vynucovat pozornost. zcela nevědomky tak učíme psa aby skákal.

Náprava:

  • zůstaňte nehnutě stát a když na Vás začne pes skákat vůbec se neozývejte, dál stůjte a počkejte až se pes uklidní (po nežádoucím chování tak nic nepřijde i odstrkávání je pro psa vytížený cíl). Pokud to nepomůže, otočte se ke psovi zády.
  • až se uklidní hned psa pochvalte
  • pokud začne znova skákat, okamžitě s hlazením přestaňte. Stůjte a dívejte se jinam.
Při vítání se k psovi skloňte, aby neměl důvod na Vás skákat.

Přátelé a návštěvy by se měli chovat stejně, pes se tak po mnoha opakováních tohoto cvičení zlozvyk odnaučí.

JAK TLUMIT KOUSÁNÍ ?

- TOTO CHOVÁNÍ NENÍ VROZENÉ -

Jakmile štěně ve hře kousne, měli by jste rychle a zřetelně reagovat:
  • zakazovací povel - Fuj! - Nesmíš! - Ne!
  • přeruště hru
  • štěně či psa ignorujte a dejte najevo, že o tak drsné hry nemáte zájem.

Je vhodné, od mala navykat psa na hru s hračkou a pokaždé, když si se psem začnete hrát, nenápadně mu vnuťte hračku a jakmile o ní začne mít zájem, velice ho chvalte, takto si pes zvykne a po čase Vám místo snahy prát se s Vaší rukou, bude nosit hračky ...

Nikdy před psem neutíkejte, toto chování by u psa mohlo vyvolat "hru na kořist" a při lovu jsou všechny ohledy stranou, tam je třeba naopak ještě přitvrdit.

Za malou chvíli pak můžete se psem ve hře pokračovat - ale výzva musí přijít od Vás.
Pokud poučíte celou rodinu a budete postupovat důkladně, pes bude používat zuby stále opatrněji a nakonec přestane úplně.